Preston & District Amateur Bowling League

Merit Competition 2018

Finals Day


At the AGM it was decided to hold the 'Merit' competition over 2 sessions.

Round 1 & 2 will be held on Friday, 24th August (see P15 of hand book), scratch time is 6:45pm and NO PRACTICE.

NB: For teams in the KO Cup quarter finals, when arranging your tie please note the date above.

Final's Day (last 16) will be held on Saturday, 15th September, further details to follow in due course.

It is imperative that representatives who successfully qualify to Final's Day be available on SATURDAY, 15TH SEPTEMBER.

The venues for teams can be found below.


FINALS DAY

Finals Day (L16) was held at LONSDALE CLUB, Fulwood Hall Lane, Preston PR2 8BY on Saturday, 15th September at 12 noon.

SCRATCH TIME: 11:45PM - NO PRACTICE

Draw to take place on the day.

+3 on the cards in all rounds.

ROUND OF 16

Stewart Kenyon (Croston) 21 v Darren Norcross (Empire Services 'E') 16

Lyndon Carr (Lostock Hall Cons 'B') 21 v David Waine (Empire Services 'D') 12

Trevor Bibby (Leyland & Farington 'A') 21 v Keith Hassall (St. Anthonys Deepdale) 11

Mathew Kenyon (Frenchwood Social) 21 v Mick Appleby (Middleforth R.B.L) 9

Richard Hoyles (Freckleton) 21 v Terry Murphy (Empire Services 'C') 17

Steve Worden (Deepdale Labour 'C') 21 v Callum Foster (Penwortham Sports 'A') 4

Hugh Hornby (Hoghton 'A') 21 v Duncan Crabtree (New Longton 'A') 17

Thomas Ascroft (St. Bernards 'A') 21 v Simon Hargreaves (Longridge Cons 'A') 7

QUARTER - FINAL

Stewart Kenyon (Croston) 21 v Lyndon Carr (Lostock Hall Cons 'B') 18

Trevor Bibby (Leyland & Farington 'A') 21 v Mathew Kenyon (Frenchwood Social) 12

Steve Worden (Deepdale Labour 'C') 21 v Richard Hoyles (Freckleton) 15

Hugh Hornby (Hoghton 'A') 21 v Thomas Ascroft (St. Bernards 'A') 18

SEMI - FINAL

Trevor Bibby (Leyland & Farington 'A') 21 v Stewart Kenyon (Croston) 10

Steve Worden (Deepdale Labour 'C') 21 v Hugh Hornby (Hoghton 'A') 12

FINAL

Trevor Bibby (Leyland & Farington 'A') 21 v Steve Worden (Deepdale Labour 'C') 20


QUALIFYING ROUNDS - FRIDAY, 24TH AUGUST

The teams listed below are to report in at EMPIRE SERVICES (No.1 GREEN).

SCRATCH TIME: 6:45PM - NO PRACTICE

Teams are listed alphabetically, this is NOT the draw.


QUALIFYING ROUNDS - FRIDAY, 24TH AUGUST

The teams listed below are to report in at EMPIRE SERVICES (No.2 GREEN).

SCRATCH TIME: 6:45PM - NO PRACTICE

Teams are listed alphabetically, this is NOT the draw.


QUALIFYING ROUNDS - FRIDAY, 24TH AUGUST

The teams listed below are to report in at MOOR PARK SPORTS & SOCIAL (EAST GREEN).

SCRATCH TIME: 6:45PM - NO PRACTICE

Teams are listed alphabetically, this is NOT the draw.


QUALIFYING ROUNDS - FRIDAY, 24TH AUGUST

The teams listed below are to report in at MOOR PARK SPORTS & SOCIAL (WEST GREEN).

SCRATCH TIME: 6:45PM - NO PRACTICE

Teams are listed alphabetically, this is NOT the draw.

Back to top